Radzenie sobie z lękiem

Lut 04 2018
admin

Lęk który utrudnia życie i przeszkadza bez wątpienia jest chorobą którą trzeba leczyć. Jeśli ranga takiej dolegliwości nie jest duża można wówczas powiedzieć że mamy do czynienia z dolegliwością.
Jeżeli to uczucie towarzyszy nam zbyt często, jeżeli nam przeszkadza, proponuję zacząć od następujących czynności:
Przede wszystkim pozwólmy sobie na to uczucie, na odczuwanie leku, dajmy sobie na to wewnętrzne przyzwolenie. Często walcząc z lękiem zaczynamy bac się tego że zaczynamy się bać. Inaczej pisząc, odczuwamy lęk z tego powodu że go odczuwamy lub będziemy odczuwali. Powiedz sobie drogi czytelniku: „no dobrze odczuwam lęk ale mam do tego pełne prawo, każdy go odczuwa i nikt nie jest idealny”. Lęk jest uczuciem które towarzyszy człowiekowi. Być może z powodu lęku zdaży Ci się zrobić coś głupiego ale co z tego? każdy czasem robi głupstwa i świat się nie zawala od tego.
Czasem lęk ma o wiele głębsze podłoże ; czasem ktoś może bać się wody ponieważ w dzieciństwie ktoś go tam wrzucił. Tego typu lęk trzeba leczyć u specjalisty choć z całą pewnością można stosować metodę przyzwolenia. Np można wchodzić do wody stopniowo, etapami i nie przejmować się że ktoś patrzy i zastanawia się czemu trochę dziwnie się zachowujemy.

Podsumowując

Nie wolno wstydzić się swojego lęku ani się go bać trzeba sobie po prostu na niego pozwolić. Jest to uczucie które towarzyszy każdemu w mniejszym lub większym stopniu.
Ponadto warto przez cały czas dbać o rozwój osobisty, dzięki takiej postawie zwiększymy świadomość która pozwala eliminować każdy problem i sprawia że stajemy się silniejsi.

Rodzaje lęków

Na początek czym jest lęk…
Lęk jest uczuciem które towarzyszy każdemu człowiekowi. Lek tak samo jak podniecenie, miłość, frustracja, zażenowanie i wiele wiele innych jest uczuciem.
Lęk ma swoje dobre i złe strony. Dobre strony lęku to takie kiedy np. boimy się o swoje życie lub zdrowie i jedziemy ostrożnie samochodem , nie chodzimy niebezpiecznymi ulicami w mieście, uprawiamy sport. Często lękamy się czegoś co może zagrażać naszemu życiu i jest to normalne.
a. Lęk przed wystąpieniami publicznymi
Tego rodzaju lęk jest bardzo popularny i częsty w życiu człowieka. Rzeczywistość wygląda tak że trzeba cały czas doskonalić swoje umiejętności i z czasem im więcej będzie takich wystąpień tym będziemy pewniejsi siebie. Więcej na ten temat w zakładce: radzenie sobie z lekiem
b. Lęk przed spotkaniem towarzyskim
Często słyszę że ktoś boi się spotkania towarzyskiego. Trzeba wówczas zastanowić się czemu tak się dzieje, czy jest to lęk przed oceną innych czy też boimy się konkretnej osoby a może bardziej wyszukany powód?
c. Lęk przed wyjściem z domu
Jest bardzo poważnym problemem gdyż z reguły ciężko jest zlokalizować źródło takiego lęku. Trzeba stwierdzić czy taka osoba boi się ludzi czy może kontaktu z nimi czy też może boi się zejść po schodach a mieszka na x piętrze a może boi się powietrza i zanieczyszczeń w nim?
d. Inne rodzaje lęków
Na świecie istnieją setki przeróżnych leków. Zdążają się lęki dosłownie przed wszystkim, można bać się powietrza, kosmitów, luster, wody, księdza ciemności, zamkniętej przestrzeni, węży, pająków…

Kogo spotykają lęki?

Bez względu na stanowisko, status społeczny, stan finansowy, itd lęk toważyszy każdemu człowiekowi. Lęk jest najnormalniejszym w świecie uczuciem które toważyszy każdemu z nas. Tak naprawdę jeśli ktoś nie odczuwa lęku to powinien się nad sobą powaznie zastanowić.

Lęk jako choroba

Jeżeli boimy się czegoś do przesady, do tego stopnia że lęk przed czymś czy przed kimś nie pozwala nam normalnie funkcjonować, utrudnia nam życie, wówczas potrzebne jest specjalistyczne leczenie.
Lęk jako choroba może dotykać oczywiście każdego człowieka. Częściej jednak zdaża się wśród osób wywodzących się z rodzin dysfunkcyjnych – patologicznych. Zawsze jest jakaś przyczyna lęku i nic nie dzieje się bez powodu, tak więc zabierając się za pracę nad swoim lękiem warto najpierw zidentyfikować przyczynę tego lęku.

Dodaj komentarz